Незважаючи на те, що УЗД є цілком безпечним методом променевої діагностики, його не варто проводити без потреби. Скерування на кожне обстеження має бути обґрунтованим.
Показання до ехокардіографії плоду поділяються на три групи.
Показання з боку плоду:
- виявлення будь-яких несерцевих аномалій при звичайному акушерському ультразвуковому обстеженні;
- підозра на хромосомну патологію плоду;
- підозра на ваду серця;
- порушення ритму серця у плода;
- багатоплідна вагітність.
Показання з боку матері:
- окремі хвороби матері, при яких частіше виникають вроджені вади серця у дитини (цукровий діабет, системний червоний вовчак, фенілкетонурія, епілепсія, гіперфункція щитовидної залози, вроджені вади серцево-судинної системи, певні інфекційні хвороби);
- можливий вплив зовнішніх факторів, медикаментів чи токсинів під час вагітності (протисудомні препарати, нестероїдні і гормональні протизапальні ліки, препарати літію, непрямі антикоагулянти, а також алкоголь чи наркотичні засоби);
- вік понад 35 років.
Ускладнена родинна медична історія:
- вроджені вади серця в найближчих родичів;
- вроджені вади серця в попередніх дітей;
- хромосомна патологія;
- зловживання батька дитини алкоголем.
У випадках, коли виникла підозра на вроджену ваду серця, виявлено ознаки хромосомної патології чи зауважено аритмію серця плоду, ехокардіографічне обстеження плоду необхідно проводити в будь-якому терміні вагітності.
Оптимальним періодом для проведення цього дослідження є 19-21 тижні вагітності.
Якщо ж вроджену ваду серця чи загрозливу аритмію у плода таки виявили, то виникає необхідність повторних досліджень, частота яких залежить від важкості виявленої патології та терміну вагітності.
У кожній країні є свої стандарти та рекомендації. В Україні обов’язковим мінімумом вважають чотири відвідування ультразвукового кабінету за весь період вагітності: 5-6, 6-11, 16-21 та 33-35 тижні вагітності. У випадку виявлення патології кількість необхідних обстежень зростає і залежить від типу і серйозності аномалії чи хворобливих змін.
Ультразвукове дослідження плоду нині стало звичайною діагностичною процедурою.
Цей метод ґрунтується на принципі ехолокації. Спеціальний перетворювач (датчик) посилає ультразвукові хвилі, які, відбиваючись від досліджуваних органів і структур, приймаються тим же датчиком. Отримані сигнали після комп’ютерної обробки з’являються на екрані апарата, утворюючи зображення досліджуваних об’єктів.
Сучасні діагностичні ультразвукові апарати використовують хвилі надзвичайно низької інтенсивності ( до 0,25 Вт/см2). Мало того, ультразвуковий датчик працює в імпульсному режимі, тобто вмикається на випромінювання лише 0,1% часу, а весь інший час працює в режимі прийому відбитих сигналів. Важливо також, що інтенсивність ультразвукового сигналу зменшується при проходженні через будь-яке середовище, тобто відбувається його згасання, що викликане поглинанням, відбиттям та розсіюванням ультразвукової хвилі. Таким чином, до тих органів і структур, які розміщені глибше, доходить хвиля значно меншої інтенсивності.
Отже, УЗД є нешкідливим методом дослідження не тільки для жінки, але й для її майбутньої дитини, і за необхідності може проводитися багаторазово. Саме це випливає з багаторічного досвіду використання ультразвукової діагностики в акушерській практиці.
Можна впевнено сказати, що ультразвукове дослідження – сучасний, нешкідливий, високоінформативний і загально доступний метод, який не лише забезпечує надійний контроль за перебігом вагітності, але й дозволяє виявляти різноманітну патологію ще до народження дитини, а це надзвичайно важливо для правильного планування пологів.
Вади (аномалії) розвитку серця є найчастішою вродженою патологією. Вони трапляються приблизно у 8 випадках на 1000 новонароджених. Значно частіше виявляють вроджені аномалії серця у дітей, які народилися мертвими – 28 випадків на 1000. Без належного лікування, переважно хірургічного, половина дітей, які народилися з вадами серця, не доживають до рочку. Певні типи вроджених вад серця вимагають термінового хірургічного лікування у перші тижні, а часом і перші дні життя немовляти.
У випадках високого ризику виникнення вродженних вад серця рекомендовано проведення ехокардіографії двічі: на 14-15 і 19-21 тижнях вагітності.
У випадках низького ризику – лише на 19-21 тижнях вагітності. У цей період вагітності ультразвукове зображення серця плоду, як звичайно, є достатньо чітким і можна добре оцінити усі анатомічні особливості.
Досить складно проводити обстеження серця плода у жінок з надмірною вагою і товстим шаром жирової клітковини на животі.
До категорії високого ризику виникнення вроджених вад у плода відносять вагітних жінок з ускладненим родинним анамнезом (вроджені вади серця чи хромосомна патологія в попередніх дітей чи близьких родичів), хронічними хворобами, що вимагають постійного лікування медикаментами, які можуть вплинути на розвиток ембріона, гострими інфекційними хворобами на ранніх стадіях вагітності. До цієї категорії також належать жінки зі шкідливими звичками (куріння, зловживання алкоголем чи наркотиками). Більші шанси мати вроджену ваду розвитку серця чи інших органів має дитина, зачата батьками в стані алкогольного сп’яніння. Дещо частіше вроджені вади трапляються у дітей, мами яких мали понад 35 років.
Виявлення вродженої вади серця у плода дає можливість належно спланувати проведення пологів та обрати оптимальну тактику лікування відразу після народження дитини. Часом вдається поліпшити стан плода, у якого виявлено проблеми зі серцем, за допомогою медикаментів, які призначають вагітній.
При проведенні обстеження з приводу вагітності варто утриматися від спорожнення сечового міхура протягом хоча би 1 години до цього. Додатково пити рідину не обов’язково. Безпосередньо перед обстеженням дайте нам знати, чи хотіли би Ви довідатися стать дитини. Будьте готові до того, що лікар запитає, коли був у Вас перший день останнього менструального циклу. Якщо Ви обстежувалися деінде, то захопіть із собою ці результати.
У випадку обстеження матки і додатків варто утриматися від спорожнення сечового міхура протягом хоча би 1 години до цього. Додатково пити рідину не обов’язково.
Часто виникає необхідність провести обстеження спеціальним датчиком через піхву (трансвагінальне обстеження). Якщо Ви цього не бажаєте або з певних міркувань провести таке обстеження не можна, то попередьте лікаря заздалегідь. У такому випадку за одну годину до обстеження треба випити не менше, ніж 1 літр води.
Будьте готові до того, що лікар може поцікавитися, коли був у Вас перший день останнього менструального циклу. Варто мати зі собою результати раніше проведених обстежень, незалежно від того, де вони були зроблені.
Обстеження органів черевної порожнини передбачає огляд печінки, жовчевого міхура, підшлункової залози, нирок і селезінки. Краще проводити обстеження натще і зранку. Якщо дослідження проводять у другій половині дня, то не треба їсти хоча би 4 години до цього.
Якщо у Вас є цукровий діабет або Ви змушені приймати регулярно ліки, то дотримуйтеся Вашого звичного розкладу. Сік, солодкий чай чи вода, якими Ви запили ліки, особливо не ускладнять огляд.
З метою виявлення причини високого артеріального тиску іноді виникає потреба переконатися, чи часом не є звуженими ниркові судини. Найліпше таке обстеження проводити натще ц першій половині дня. Якщо не їсти протягом 14 годин до проведення такого обстеження, то це значно полегшить огляд ниркових артерій, які проходять позаду від петель кишок. Під час проведення цього обстеження Вас будуть просити часто і надовго затримувати дихання. Тому, якщо Ви зараз кашляєте чи маєте хворобу легень, то відкладіть обстеження на пізніше.
З метою виявлення причини високого артеріального тиску іноді виникає потреба переконатися, чи часом не є звуженими ниркові судини. Найліпше таке обстеження проводити натще у першій половині дня. Якщо не їсти протягом 14 годин до проведення такого обстеження, то це значно полегшить огляд ниркових артерій, які проходять позаду від петель кишок. Під час проведення цього обстеження Вас будуть просити часто і надовго затримувати дихання. Тому, якщо Ви зараз кашляєте чи маєте хворобу легень, то відкладіть обстеження на пізніше.
Метод черезстравохідної ехокардіографії дозволяє отримати надзвичайно якісні зображення структур серця і роздивитися анатомічні деталі, яких не вдається побачити під час звичайного УЗД серця. Він передбачає введення в стравохід ультразвукового зонда товщиною з мізинець, подібно як при фіброгастроскопії. Стравохід прилягає ззаду безпосередньо до лівого передсердя, а тому можна сканувати серце без перешкод, які створюють легені чи ребра. Цей метод особливо інформативний у випадках пошуку тромбів у серці, мікробних напластувань на клапанах, підозрінні на розшарування стінки аорти, оцінці штучних клапанів серця.
Для того, щоб обстеження пройшло безпечно, потрібно не їсти хоча би 4 години до обстеження, а ще краще проводити його зранку натще. Перед обстеженням знечулюють горло за допомогою аерозолю лідокаїну, тому будьте готові до запитання про те, чи Ви не маєте алергії на цей препарат, який часто використовують стоматологи для місцевої анестезії.
УЗД серця дає досить повне уявлення про його анатомічну будову і функціонування. Особливо корисним цей метод є для оцінки розмірів серцевих камер, роботи клапанів серця, скоротливої здатності шлуночків, стану аорти й інших великих судин. Однак, є хвороби серця, які не дають особливих чи специфічних проявів, які можна зауважити під проведення ультразвукового обстеження серця. Тому ехокардіографія є важливим і невід’ємним компонентом сучасного діагностичного процесу в кардіології, проте нормальний результат не виключає можливість того, що у пацієнта є хвороба серця, часом навіть досить загрозлива.